Jezioro Maszewskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Maszewskie
Jezioro Młyńskie, Maszewo
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Maszewo

Region

Równina Nowogardzka

Morfometria
Powierzchnia

12,77 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,4 km
0,15 km

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie Maszewa
Mapa konturowa Maszewa, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Maszewskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Maszewskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Maszewskie”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Maszewskie”
Położenie na mapie gminy Maszewo
Mapa konturowa gminy Maszewo, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Maszewskie”
Ziemia53°30′40″N 15°03′04″E/53,511111 15,051111

Jezioro Maszewskie[1]jezioro rynnowe na Równinie Nowogardzkiej, położone w gminie Maszewo, w powiecie goleniowskim, w woj. zachodniopomorskim. Nad południową jego częścią leży miasto Maszewo, w którym funkcjonuje kąpielisko.

Jezioro jest największym zbiornikiem koło Maszewa – jego powierzchnia wynosi 12,77 ha[2]. Ma wydłużony kształt o przebiegu południkowym, o długości 1,4 km i szerokości do 150 m[3]. Od północy wpada do niego rzeka Leśnica. Poniżej środkowej części występuje krótkie zwężenie do ok. 20–30 m.

Zbiornik posiada strome brzegi, których wysokość zboczy sięga 18 m[3]. Na północ od Jeziora Maszewskiego w rynnie znajdują dwa zbiorniki o pow. 2,0 i 5,0 ha oraz szereg mniejszych[3]. Przez większość z nich przepływa rzeka Leśnica.

Według danych z 2008 jakość wody kąpieliska nad Jeziorem Maszewskim odpowiada wymaganiom sanitarnym[4].

Północne brzegi pokrywa szeroki pas drzew, a na północ w rynnie rzeki rośnie niewielki las. Całe jezioro jest otoczone drzewostanem liściastym, brzegi poza plażą są porośnięte trzciną. Nad południowo-wschodnim brzegiem biegnie droga wojewódzka nr 113.

Według typologii rybackiej jest to jezioro karasiowe[2].

Jezioro Maszewskie obecny kształt przybrało w wyniku wybudowania grobli w pobliżu dzisiejszego mostu przy młynie. Spływ wody wykorzystywano do napędzania młyna, jak również do chłodzenia turbin elektrowni. W celu zasilenia jeziora w większą ilość wody doprowadzono ją z rzeki Stepniczki (obecnie nie istnieje) dodatkowo zasilano je przez podziemne źródełka. Jezioro było zagospodarowane na kąpielisko miejskie – w okresie międzywojennym zbudowano pawilon z drewna w stylu domku japońskiego, do którego w okresie letnim od czerwca do końca września przenoszona była cała działalność domu kultury. W latach 50. zbudowano molo oraz postawiono kabiny kąpielowe (1965). Pawilon spalił się 19 listopada 1978, zniszczeniu uległo również molo. Obecne wejście główne na plażę zostało wybudowane dzięki zasypaniu pozostałych bagien w latach pięćdziesiątych[5].

Wschodni brzeg
Południowy brzeg, w tle młyn

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 206, ISBN 83-239-9607-5.
  2. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  3. a b c Wody powierzchniowe i wgłębne. UM Maszewo. [dostęp 2008-12-10]. (pol.).
  4. Kąpieliska na terenie województwa zachodniopomorskiego, w których jakość wody odpowiada wymaganiom sanitarnym. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie, 2008-08-07. [dostęp 2008-12-11]. (pol.).
  5. Jezioro Młyńskie. Stowarzyszenie Przyjaciół Maszewa, 2005-03-01. [dostęp 2008-12-11]. (pol.).